میرحسین موسوی در مصاحبه جنجالی با تلویزیون اتریش چه گفت؟ (سند)

متن کامل مصاحبه تلویزیون اتریش با میرحسین موسوی در دسامبر 1988 برای نخستین بار در فضای مجازی
از 7 ژوئن 2010 که مقاله جفری رابرتسون درباره گزارشش پیرامون کشتار زندانیان سیاسی در سال 1367 در گاردین منتشر شد، گفتگوی میرحسین موسوی با تلویزیون اتریش به یکی از بحثهای داغ فضای مجازی تبدیل شد، چه نوارهای جعلی که به طائب نسبت داده نشد و چه اتهامهایی که زده نشد! ولی کسی اقدام به انتشار متن کامل این گفتگو نکرد تا صحت اتهام وارد شده به موسوی مبنی بر حمایت از اعدام زندانیان در آن گفتگو، تائید یا رد شود.

رابرتسون در پاراگراف ششم مقاله ای که 17 خرداد 1389 در گاردین منتشر شد، از «حمایت میرحسین موسوی از اعدام زندانی ها برای جلوگیری از شورش آنها» سخن گفت:
«موسوی در تبلیغات انتخاباتی پارسال، با شعارهای "1988" به چالش کشیده شد ولی از اینکه بگوید از قتل عامها چه میدانست سر باز زد. در جریان تحقیقی که برای بنیاد «عبدالرحمان برومند» که مقر آن در آمریکا است انجام می‌دادم، تصادفا به مصاحبه‌ای برخوردم که موسوی در دسامبر سال ۱۹۸۸ با تلویزیون اتریش انجام داد. موسوی در پاسخ به ادعاهای سازمان عفو بین‌الملل، غیرصادقانه گفت که زندانیان اعدام شده، می‌خواستند شورش کنند. وی گفت: «ما باید این توطئه را درهم می شکستیم، از این جنبه به هیچ وجه رحم نمی‌کنیم.» او از روشنفکران غربی می‌خواهد که از حق دولتهای انقلابی برای «برخورد قاطع» با دشمنا‌شان حمایت کنند. طنزآمیز است، حکومتی که او با چنان ریاکاری از آن دفاع می‌کرد، اکنون هواداران خود وی را بیرحمانه سرکوب می‌کند


با این حال پنج روز بعد(22 خرداد 1389)، در صفحه دوم و سوم گزارش مفصل پیرامون کشتار زندانیان سیاسی در سال 1367 (صفحه 9 و 10 فایل پی دی اف) که توسط بنیاد برومند منتشر شد، رابرتسون ضمن رفرنس قرار دادن «روزنامه اطلاعات، 1 دی 1367، ص 2» عنوان می کند که میرحسین موسوی در گفتگو با تلویزیون اتریش، ضمن طفره رفتن از پاسخ به سوالی پیرامون نقض حقوق بشر، از «برخورد قاطع با مجاهدین در عملیات مرصاد» دفاع کرده بود:
«در دسامبر 1988، زمانی که اخبار کشتار زندانیان به غرب رسیده بود، یک خبرنگار تلویزیونی اطریشی از میرحسین موسوی، نخست وزیر وقت (که در حدود بیست سال پس از این تاریخ در انتخابات ۱۳٨٨ ریاست جمهوری شکست خورد) پرسید که دربارۀ ادعاهایی که در رسانه های غربی در مورد نقض حقوق بشر منتشر شده است چه نظری دارد. موسوی با اشاره به عملیات مرصاد که منجر به درهم شکسته شدن حمله مجاهدین شده بود، از پاسخ به این سؤال طفره رفت و ضمن محکوم کردن آنها تحت عنوان "منافقین" ادعا نمود: «آنها نقشه هایی برای کشت و کشتار داشتند و ما باید توطئه آنها را درهم می شکستیم… ما در این زمینه ها هیچ گذشتی نداریم.» او دغلکارانه افزود: «ما به حقوق بشر احترام می‌گذاریم و با شکنجۀ افراد مخالفیم.» وی در ادامه به روشنفکران غربی توصیه کرد که حق دولتهای جهان سوّم را برای گرفتن تصمیم های قاطعانه علیه دشمنان خود به رسمیت بشناسند و اظهار تأسف کرد که اگر «آلنده» در شیلی قاطعانه اقدام کرده بود، می‌توانست جان سالم به در برد.»
دوگانگی در قول نسبت داده شده به میرحسین موسوی توسط جفری رابرتسون(«حمایت میرحسین موسوی از اعدام زندانی ها برای جلوگیری از شورش آنها» یا «برخورد قاطع با مجاهدین در عملیات مرصاد»!؟)، مراجعه به اصل رفرنس وی، یعنی روزنامه اطلاعات 1 دی ماه 1367 را مجاب می کند که در زیر آمده است:

متن کامل پرسش و پاسخ در زمینه نقض حقوق بشر بشرح زیر است:

سوال: نظر شما در مورد اتهامات مطبوعات غربی در خصوص نقض حقوق بشر در ایران چیست؟
نخست وزیر: «مشکل ما در رابطه با افکار عمومی در غرب روی مسائل "پایه های بحث" دور می زند و در این زمینه نظر ما با نظر جوامع غربی تفاوت دارد. یعنی حقوق بشر واقعا باید تعریف بشود. به طور مثال مسلمانانی که الان در فلسطین با اسلحه دشمن خود یعنی اسرائیل کشته می شوند، ما می گوئیم در آنجا حقوق بشر نقض شده است برعکس، ملتی که در میان طوفانی از حوادث، توطئه ها و فشارهای مختلف به پا می خیزد و از حقوق خود دفاع کرده و در مقابل دشمنان از خود دفاع می کند، ما این را دفاع از حقوق بشر می دانیم.
یکی از مواردی که به ما ایراد گرفته شده است، در رابطه با همین عملیات مرصاد است، در این عملیات عده ای از منافقین به خاطر سیاستهای ریاکارانه خود در داخل کشور ما به قتل و غارت های زیادی دست زدند و با دشمن مردم ما یعنی صدام همدست شده و به کشور خودشان حمله کردند تا به خیال خام خود باختران را بگیرند و بعد به طرف تهران بیایند. آنها نقشه هایی برای کشت و کشتار داشتند و ما مجبور بودیم که توطئه آنها را سرکوب کنیم. اگر اینکار را نمی کردیم و دروازه های شهرهایمان را بر روی انها باز می کردیم، طبیعی است که دست آنها را در زمینه کشت و کشتار مردم باز می گذاشتیم. ما در این زمینه ها هیچ گذشتی نداریم و نظام ما به خودش حق نمی دهد که از خودش دفاع نکند و برخورد قاطع نداشته باشد.
یک نکته بسیار مهمی که من مخصوصا برای روشنفکران غربی اینجا مطرح می کنم، اینست که در دید روشنفکران غربی در حصوص حقوق انسان ها و حقوق بشر، نگرشتی تازه و جدید از زوایه دید نظام قضائی اسلامی و منافع کشورهای جهان سوم به وجود بیاید، ما قویا طرفدار حقوق بشر هستیم و هرجا انسانی زیر شکنجه قرار گیرد ما با این مسئله مخالفت می کنیم. شما فکر کنید که یک ملت 50 میلیون نفری قیام کرده و یک مرز دو هزار و پانصد کیلومتری با یک ابرقدرت یعنی شوروی دارد، در منطقه جنوب خلیج فاس ملت ما با آمریکا و نیروهای ناتو درگیر است. جنگ با عراق را نیز ابرقدرتها به ملت ما تحمیل کردند. اگر هر ملتی با این وضعیت بخواهد از خود دفاع کند ما دفاع او را دفاع از حقوق بشر ملت مظلوم می دانیم که قدرت های استکباری روی سر او ریخته تا جلو فریاد آزادیخواهی او را بگیرد. جلو ملتی ایستاده اند که می خواهد از منافع خود دفاع کند. لذا باید یک مرزبندی در زمینه فکری و در سازمان های بین المللی بین این مسائل وجود داشته باشد. اگر این مرزبندی پیش بیاید، من فکر می کنم مسئله حقوق بشر در دنیا راحت تر حل خواهد شد. آیا حکومت شیلی که رئیس آن نوکر آمریکاست و بر علیه "آلنده" آن کودتا را ترتیب داد و دست به آن جنایت ها زد، با حکومت جمهوری اسلامی که علیه آمریکا و امپریالسیم و تمام سلطه های خارجی می جنگد و به خاطر منافع ملی خودش حرکت می کند، می تواند در یک کفه ترازو قرار بگیرند؟
آیا اسرائیلی که این همه مردم فلسطین را به گلوله می بندد و دست بچه های فلسطینی را می شکند، با حکومت ما که در همین عملیات مرصاد از خاک خودش دفاع می کند، می تواند به یک حساب گذاشته شود؟ این همان چیزی است که در جهان خارج خوب توضیح داده نشده است و ما امیدواریم که یک روزی این مساله به خوبی درک و فهمیده شود.»
بریده های مربوط به گفتگوی تلویزیون اتریش با میرحسین موسوی در یک عکس

همانطور که ملاحظه می کنید، میرحسین موسوی ضمن طفره رفتن از پاسخ به پرسش، از برخورد قاطع با مجاهدین در عملیات مرصاد دفاع می کند ولی از اعدام زندانی های مجاهد، هیچ حرفی نمی زند، از اینرو با اینکه نقل قولی که جفری رابرتسون از گفتگوی تلویزیون اتریش با میرحسین موسوی در گزارشش آورده است، درست است، نقل قول وی در مقاله گاردین جعلی است. با این حال سکوت آقای موسوی در برابر این اعدامها هیچ توجیهی ندارد و چند و چون برخورد قاطع جمهوری اسلامی با مجاهدین خلق در عملیات مرصاد که آقای موسوی از آن بعنوان یکی از موارد اعتراضات مطبوعات غربی به نقض حقوق بشر در ایران یاد کرده است، نیز باید مشخص شود تا بتوان درباره میزان نقض حقوق بشر در حین و بعد از این عملیات در رفتار با اسرای مجاهدین، حکمی صادر کرد.
شایان ذکر است که این مطلب با محور قرار دادن تنها منبع در دسترس از متن کامل گفتگوی تلویزیون اتریش با آقای موسوی نگاشته شده است که رفرنس گزارش یک حقوقدان برجسته غربی بوده است. گرچه ایشان با توجه به امکان دسترسی به سایر منابع درج کننده این گفتگو که مهمترینش آرشیو تلویزیون اتریش است، طبیعتا می بایست موثقترین منبع را انتخاب کرده باشند، ولی امکان دارد که در نسخه اصلی این گفتگو، مطالبی گفته شده باشد که از سوی روزنامه های رژیم سانسور شده اند و امیدوارم که این مساله نیز با انتشار نسخه ویدیویی این گفتگو، بررسی شود تا حقیقت کاملا روشن شود. 

۳۵ نظر:

 1. نمیدانم هدف شما از انتشار این جور گزارشهای قدیمی خاک خورده چه می تونه باشه .اما فارغ از خوب یابد بودن برخورد قاطع با مشکلات اوایل انقلاب .این اعمال شاید نتیجه ودرسی باشد که ایرانی ها از دخالتهای آمریکا وانگلیس در کودتای 31 مرداد (دکتر مصدق)گرفتند.متاسفانه دخالتهای امپریالیسم آنقدر پر قدرت وترسناک است که گاه راه مصالحه وکوتاه آمدن را از انقلابیون میگیرد.برای یرسی یک رویداد بایستی گوشه چشمی به اوضاع واحوال شرایط روانی آبرهه زمانی نیز داشت.

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. شما با فرخ نگهدار فامیل نیستید!؟ :)

   حذف
  2. paasokhe man be naashenaas; ; avalan harfe hesaab javaab nadaareh, dovoman ma mellate be naadaani keshideh shodeye Iran besiyaar chiz ha ra nemidaanim, pas har roshangari be rahaaii az na agaahi komak mikonad va man be shakhseh sepasgozaaram az nevisandeye in motoon, sevoman aya daarid az jenaayat alaihe bashariyate khomeini va daar o dastehye ertejaaiish defaae mikonid?? koshtaare biraahmaaneye paaktarin farzandaane in khaak hargez va hargez bakhshoodani nist, ma har che viraani va badbakhti daaraim az hamaan tamaamiyat khaahiye yek baande kasife ertejaaiieye khomeini shoroo shod!

   حذف
  3. ای دوست ناشناس بیسواد من! آن بقول شما کودتا در 28 مرداد 1332 رخ داد. نمی دانم تاریخ 31 مرداد را از کجایت در آوردی؟!!!

   حذف
 2. گرامی
  جفری رابتسون به دو منبع مختلف اشاره کرده است.
  در یک گزارش به منبع اطلاعات اشاره می کند، در گزارش دیگری به مصاحبه با تلوزیون اتریش.
  شما چرا این دو را قاطی کردید؟!

  روزنامه گاردین، مهمترین روزنامه اروپا است، تلوزیون اتریش هم یک تلوزیون معتبر درست و درمان است. مثل صدا و سیمای رژیم نیست!

  مطمین باش موسوی و طرفدارانش، گاردین را می خوانند. اگر موسوی به تلوزویون اتریش چنین حرفی نزده بود، هم تلوزیون اتریش و هم خود موسوی واکنش نشان می دادند...!!

  جفری رابتسون، یکی از وکلا خوشنام انگلیسیی است، کسی که نامش با اعتبار و احترام همراه است. تصور می کنی او مثل احمدی نژاد، جرات می کند در یک رسانه ای مانند گاردین، دروغ بگوید؟!

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. مگر چندتا گزارش درباره کشتار زندانیان سیاسی در سال 1367 نوشته که می نویسی:
   "در یک گزارش به منبع اطلاعات اشاره می کند، در گزارش دیگری به مصاحبه با تلوزیون اتریش."

   یک گزارش بیشتر نیست:
   http://www.iranrights.org/english/attachments/doc_3518.pdf
   که 204 رفرنس دارد و رفرنس شماره 4 آن روزنامه اطلاعات است که در آن از حمایت میرحسین موسوی از «برخورد قاطع با مجاهدین در عملیات مرصاد» سخن گفته است نه چیز دیگری.

   جنابعالی متاسفانه عادت کردید که درباره هرچیزی، بدون تحقیق نظر بدهید!

   حذف
 3. اوه اوه جه امامزاده ای !گاردین!! این سیاه نامه انگلیسی که به ملکه وصله حالا می خواد از آب گل آلود ماهی بگیره!! من کلاً با رژیم جمهوری اسلامی مخالفم چون کلیت رژیم یک رژیم انگلیسی هستش که با نفوذ دادن آقای ویلیامسون یعنی همان خمینی که پدرش مستشار نفتی شرکت بی پی بود شروع شد. حال بگذریم. بنظر شما آقای موسوی اگر می گفت با مجاهدین برخوردی انجام نخواهد شد اونوقت چیکارش می کردند؟؟ اصلاً میگذاشتند زنده بمونه؟ بهترین عبارتی که یک نفر می تونه در یک چنین موقعیتی بگه همین هست که وی گفت. با چسباندن انگ اعدام به موسوی چه نقشه ای دارند!!! خامنه ای خود مارکسیست شیعه گرای هستش که مجاهدین خلق رقیب سر سختش بودند و طبیعی بود که همه مجاهدین خلق رو اعدام کنه و اینکه روزنامه گاردین بخواد واسه علی خامنه ای امان نامه درست کنه جداً خیلی کار بامزه ای که بخواند این ابله را حفظ کنند. هر چند خامنه ای برای کارهای بسیار کوچکتر از این بالاخره محاکمه خواهد شد. ضمناً جمهوری اسلامی ضد آمریکا و اسرائیل هستش چون برای منافع بریتانیا کار میکنه و بریتانیا در صدد رسیدن به ابرقدرتی مجدد هستش و اخوان المسلمین و جمهوری اسلامی ایران از آخرین دستاوردهشون هست که البته ایران داره از دستشوم در میره. علت مخالفت با اسرائیل بخاطر مهم بودن یهودیان در آمریکا است که بریتانیایی ها می دونند که تنها با نابودی اسرائیل می تونند به نقشه های شومشون برسند. برای همین با استفاده از حس ناسیونالیست عربی به اسرائیل تازه تاسیس شده با تحریک اعراب حمله کردند ولی اسرائیل خیلی نیرومندتر از این حرفها بود و همشون رو پس زد برای همین بریتانیا سالها با شستشوی مغزی مردم این مناطق توسط آخوندها و شبه آخوندها خواهان تغییر ماهیت این کشورها به حکومت های تروریستی برای از بین بردن اسرائیل هست.

  پاسخحذف
 4. گزارش نبود فقط مغالطه بود

  پاسخحذف
 5. یک جوری تو این مطلب نوشته بی رحمی ایران در مقابل مجاهدین در عملیات مرصاد که انگار مجاهدین برای پیک نیک و هواخوری اومده بودن دورو بره کرمانشاه...خب مجاهدین هم برای جنگ و کشتار به قول خودشون بسیجی ها و سپاهی ها و ارتشی های ایران اومده بودن حوالی کرمانشاه و اگر اون ها هم از دستشون بر میومد تمام نیروهای ایرانی رو می کشتند..تو جنگ که نقل و نبات خیر نمی کنند..ایران فقط از خودش در مقبل یکی از گروه های تحت امر صدام دفاع کرده بوده..چیز عجیبیه؟!

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. baleh Mojahedin baraaye rahaaiiye Iran amadehboodand, dorost va eshtebaahe tactici ro kaari nadaaram,
   amma soaale man az shoma; oona ke saalha dar zendaan boodand 9hamoona ke ghatle aam shodand!!) aya che gonaahi daashtand, oona ke hatta asire jangi ham naboodand!! aslan aya regime yeki, hatta yek asire jangi az mojahedin gereft!! farmaayeshaate payaambare eslaam dar morede asire jangi ro ba aancheh khomeini kard moghaayeseh kon!!

   حذف
  2. asire jangi yani az yek keshvare dovom na az yek mosht motavahem va adam kosh ke hamintor be soorat koor kooraneh dast be bomb gozari va teror mizadan khoobe ma dahe 50 hi ha hanuz tarsi ke karhay ina too ma ijad kard bahamooneh . kesi ke ba yek keshvare motakhasem hamkari koneh va be keshvaresh hamle koneh dar motmadaneh tarin keshvar ha ham hokmesh edame , nakhahin ke harfay e khoshgel khoshgel bezanin . man hokoomat e bi savad tarin akhoond ro be ba savad tarin e shoma ha tarjih midam

   حذف
  3. مجاهدین برای آزادی ایران اومده بودند؟ دوست عزیز این حرفا دیگه امروزه خریدار نداره. مجاهدین (البته نه همه، یک عده ازشون سو استفاده شده) برای کسب قدرت اومده بودند وگرنه سیستم مجاهدین هیج فرقی با سیستم جمهموری اسلامی نداره و برای خیلی ها ثابت شده که اگه بدتر نباشند بهتر هم نیستند. برید به اشتراکات فکری و عملی و اعتقادیتون با جمهوری اسلامی فک کنید بعد ادعای آزادی و ... کنید

   حذف
 6. نویسنده محترم وبلاگ
  فرض کنید در همان تاریخ قرار دارید و شما نه به جای موسوی بلکه تصمیم گیرنده بودید که با این حادثه برخورد کنید . شرایط اجتماعی و فرهنگی و جنگ و ... دیگر هم نبود ( که هریک میتواند عامل برخورد تندتر باشد! ) طرف مقابل شما با سلاح مجهز است و به سوی شما حمله میکند . چه میکنید ؟

  پاسخحذف
 7. من طرفدار یا علیه موسوی نیستم اما اشاره او در این مصاحبه به عملیات مرصاد است نه کشتار زندانیاند. که منطقی هم است .کار گروه رجوی در همکاری با صدام بر علیه مردم و کشورش بر پایه تمام موازین حقوقی در تمام جهان خیانت تلقی میشود علت نفرت شدید مردم ایران از این گروه بیش از هر چیز دیگری همین خیانت است.

  پاسخحذف
 8. من خودم مخالف این دولت هستم ولی به نظر من کشتن یک عده ای منافق که به کشورو ملت ایران که در ان زمان که در حال جنگ با عراق بودخیانت کردندو از دشمن این کشورحمایت کردند تا جوانان این کشوروشهیدو خاک ایران رو اشغال کنند تا به هدف کثیف خودشون برسندخیلی بجابوده چون گروه منافقین هیچ جایی در کشور ایران نداشته و نخواهد داشت چون به کشور خود خیانت کرده اند به همین خاطر منافقین برای همیشه دشمن این کشورو ملت ایران هستند

  پاسخحذف
 9. اولا من نمي دونم چراصداقت در اظهار نظر يك آدم انگليسي رو به اظهار نظر يك ايراني بدون تحقيق و تفكر ترجيح مي دهيم.اولا عمليات مرصاد عملياتي بود كه حرف هاي زيتدي در بتاره پشت پرده اون و حتي تباني ايران و عراق براي از بين بردن مجاهدين وجود دارد اما آنچه مهم و غير قابل انكار است خائن بودن و كثيف بودن اين گروهك ترروريست است كه در عمليات مرصاد به گوشه اي از مجازاتشان رسيدند.مقصر اصلي هم مسعود رجوي بي شرف است كه يك سري انسان را تحكيق كرد و به ايران فرستاد تا اينگونه قلع و قمع شوند و حتي اگر حكومت سوييس هم بود در آن شرايط همان كاري را مي كرد كه حكومت ايران كرد و هرگز مماشات نمي كرد.مساله بعدي كتار سال 67 است كه خود آقاي موسوي علنا اعلام كرد كه در مورد آن اگر شرايط مناسب بود توضيح خواهند داد ولي هنوز شرايط آماده نشده و ايشان در حصر است ضمن اينكه هرژونه اظهار نظر ناقص مي تواند در كشف ابهامات خلل ايجاد كند لذا بايد صبر كرد تادر موقع خودش اين مساله بررسي شود.اما نكته آخر اينكه آن افرتد انگل و بي ريشه اي كه مي خواهند داز طريق پرداختن به مساله كشتارسال 67 مهندش موسوي را تخريب كنند و خودشان رامطرح كنند يا اينكه بخواهند از آب گا آلود براي خودشان ماهي صيد كنند كور خوانده اند.ملت ما و جوانان ايران زمين يك تار موي مهندس موسوي را به هزاران آدم وطن فروش بي ريشه كه در آن سال هاي سخت و مشقت مردم در آن سوي آبها مشغول عشق و حالشان بودند و از كنار گود فقط آواز لنگ اش كن را قرقره مي كردند و امروز هم كه مردم برخاسته اند دنبال جايگاهي براي وجود عليل و بي مقدارشان مي گردند بدانند كه در اين مورد سخت در اشتباهند.مردم با كسي پيمان بسته اند كه صداقت از نگاه اش مي باريد و امروز هم هنوز ايسناده است.ومطمئن باشند از تنور كشتار هاي سال 67 آبي برايشان گرم نمي شود هيچ فقط باعث زيان براي ملت اند وصداق من را به خير تو اميدي نيست شر مرسان اند.

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. برو بابا... موسوی یک قاتل هست و حالا باید سزای جنایتهاش را پس بده و این دهن کجی روزگار هست که همون انقلابی که موسوی برایش آدم می کشت و دروغ میگت حالا خودش را له میکنه و تو هر چی میخواهی بگو که چوب خدا صدا نداره

   حذف
 10. لطفأ توجـّه داشـتـه باشـيـد اين بحث‌ها فقط تنـور انتخابات بـعـدی را گرم ميکـند۰

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. اگر بحث ازاد است چرا روی صفحه نمی آید

   حذف
 11. این گونه بحث ها تا به حال هیچ گونه درد مردم را دوایی نیست. بیاید همبستگی کنیم وتشکیل یک جنبش ملی برای حکومت ملی جهت اهداف ازادی و بهبودی مردم.تا کی چوب برداریم وهمدیگرنفی کردن.همه میتوانیم جهت این برنامه دست از کارهایمان در هر کجا که هستیم بکشیم ودریک مکان جمع شده و تا تصمیم نهایی ورفتن به ایران و تشکیل دولتی که ارزوی همه ایرانیان هست دست از تلاش برنداشته و غیر از این که باشد فقط وقت کشتن و حرف بیهوده

  پاسخحذف
 12. اگه خوب به مسائل اخیر دقت کنیم کاملا مشاهده میکنیم که هیچ تفاوتی بین موسوی و خاتمی و احمدی نژاد و خامنه ای وجود نداره !!! و تمام فیلمهایی هم که توسط آقای موسوی بازی شد فقط و فقط جهت سرکوب مردم و آماده سازی نیروهاشون برای خطرات بزگتر بود !!! چرا که اگر در ایران دمکراسی برقرار بشه , اولین شخصی رو که باید محاکمه کرد همین آقای موسویه و خودش هم اینو میدونه

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. من فکر کنم اکثریت دوست ندارند برای کشور و مردم که در انجا هستنند نگران باشند فقط دوست دارند بگویند این چه گفت ان چه کردو خودشان را کسی نگوید.خاله زنک بازی.وگویا کسی فکر برگشتن ندارد که از اموختش و مالش در ایران کمک حال شود.فقط اون بداند و داشته باشد و فقط ذکر ایران کند. فخربفروشد واز داشته هایش به روخ ندارها.دیدی درست گفتم کسی نظر نداد که کجا وکی میتوانیم دور هم جمع شویم تا به ایران ازاد برسیم به همین ساده .اگر از مالت گذشتی میدانم که تو هم بفکر هموطنت میباشی.منتظر هستم تا شما ها را دور هم ببینم تا باورتان کنم. کی و کجا؟

   حذف
  2. دقیقا و یا حداقل ذخودشان بهتر میدانند که در یک فضای باز مردم گزینه های خیلی بهتری دارند کسانی که از روز اول با این حکومت مبارزه کردند و نه گفتند و هزینه خونین بارش را هم تا امروز پرداخت کردند

   حذف
 13. من نمیدونم چرا کسی خودش را جای خانواده های داغداری نمی گذاره که حتی جنازه فرزندانشان را هم ندیدند ...... موسوی چرا پس از کشتارها دستکم کاری نکرد جنازه های اینها را به خانوادهایشان پس بدهند از قاتلها که گناهکارتر نبودند....موسوی یک آدمکش هست و حالا باید سزای جنایتهاش را پس بده و این دهن کجی روزگار هست که همون انقلابی که موسوی برایش آدم می کشت و دروغ میگت حالا خودش را له میکنه و تو هر چی میخواهی بگو که چوب خدا صداندارد ..... این سرنوشت همه گناهکاران بی آبرو هست مگر پسر خمینی بدست نوکران سابق خود خمینی کشته نشد

  پاسخحذف
 14. امروز به اصطلاح میرحسین دشمنانی که خواستار سرکوب انها در سال ۶۷ و یا دهه شصت بودند دارند به همراه جوانان از حق ازادی شما دفاع میکنند مردم خوب میر حسین را میشناختند اما برای فرو پاشیدن این حکومت اگر کمکی میکرد می توانست جبران مافات کند و البته انتخابات ازاد تحت نظر ملل متحد و رزیم هم خوب فهمید که دیگر کنترل اعتراضات دست میر حسین و اصلاح طلبان نیست و معترضین دارند از میر حسین استفاده میکنند برای همین او را در حصر انداخت .

  پاسخحذف
 15. هممیهنان از قرار معلوم از رویدادهای دهه اول شورش خونین آخوندی بیخبرند. همچنین بعد از گذشت 1400 سال سیاه از مکر و حیله و رذالت آخوند کاملاً ناآگاهند. در تمام طول تاریخ 1400 ساله سیاه اسلام ناب محمدی حتی یک برهه بسیار کوتاه در تاریخ وجود ندارد که اطمینان به آخوند ثمری مفید داشته باشد. بلکه بجز بدبختی و تظلم حاصل دیگری نداشته است. اطمینان کردن به آخوند و مراحم اسلام ناب محمدی ، حال چه به آخوند معمم و چه فکل کراواتی یا اکثریت بیسوادشان و اقلیت تحصیلکره آنها حاصل نابش همین 34 سال سیاه و پُر جنایت است. این ذات و جوهره اسلام ناب محمدیست. کافیست به دیگر ممالک اسلامی نظری کوتاه بیافکنید تا متوجه بشوید. درد ملت ایران ژرفتر از آنیست که در رسانه های رنگارنگ مطرح است!!!

  پاسخحذف
 16. تک تک کلمات حرفهای میرحسین درست و صادقانه است و باید اونها رو طلا گرفت

  پاسخحذف
 17. ماجرای ما، هر چقدر تلخ، يک اختلاف خانوادگی است که اگر خامی کنيم و بيگانگان را در آن دخالت دهيم به زودی پشيمان خواهيم شد... ما خواسته‌هايی بسيار روشن و منطقی داريم. ما حفظ جمهوری اسلامی را می خواهيم." حق با او است. در طول سی و اندی سال حکومت رژيم جمهوری اسلامي، همه خط امامی ها و ذوب شدگان در ولايت، در درون خود ازدواج کرده، از خانواده های يکديگر همسر اختيار کرده و همه با هم فاميل شده و دسته جمعی در غارت اموال مردم ايران و به قهقرا بردن مملکت سهيم شده اند. سی و اندی سال است که مانند "مغولان" به ايران حمله کرده و با ايدئولوژی اسلامی خود، با طرح ولايت فقيه و قانون اساسی قرون وسطايی خود،همه آزادی های مردم ما را سلب کرده، حتی در نحوه لباس پوشيدن، غذا خوردن، مشروب نوشيدن، رقصيدن، و موسيقی شنيدن ما دخالت کرده، مردم را به زندان انداخته، شکنجه کرده و به دار کشيده اند. مصرف مواد مخدر و فحشا را در کشور رواج داده، تمام منابع طبيعی ما را تاراج کرده و ازبين برده اند. ايران بزرگترين زندان روزنامه نگاران، وبلاگ نويسان و وکلا است و به نسبت جمعيت بالاترين ميزان اعدام در جهان را دارد. تمام زيربنای اقتصادي، کشاورزي، توليدی و آموزشی ما را تخريب کرده و مانند موريانه همه ستونهای مملکت را جويده اند. معلوم است که چنين کساني، ماجرای خود را يک "اختلاف خانوادگی" می خوانند و خواسته ای بجز "حفظ جمهوری اسلامی" ندارند. فروپاشی اين رژيم، به معنی فروپاشی آنان و فرستاده شدن خود و ايدئولوژی متحجرشان به زباله دان تاريخ است.
  اینک تک تک کلمات میرحسین را با طلا رو قلبتان حک کنید؟!

  پاسخحذف
 18. با سپاس از انتشار مقاله و منابعی که به ان مراجه شده. موسوی همین امروز از کشتار زندانیان سیاسی در دهه شصت که به فتوای خمینی صورت گرفت حمایت میکند. بیشک او همچنان تلاش خواهد نمود تا نظام جمهوری اسلامی را به هر قیمتی حفظ نماید و صادقانه از این حکومت دینی حمایت میکند. به نظر من سوال اساسی این نیست که موسوی چه میخواهد. بلکه پرسش اساسی که تک تک ما باید از خود بپرسیم این است که ما چه میخواهیم؟ آیا ما حکومت دینی میخواهیم؟ آیا ما خواهان حفظ نظام جمهوری اسلامی هستیم یا دموکراسی میخواهیم؟

  پاسخحذف
 19. حسن گلسفیدی
  بنظرم جنگ و ترور کشتار بین دو دسته قدرت طلب بود و به ضرر دموکراسی مردم ایران تمام شد. موسوی با برگشت بدوران امام!برای حفظ نظام ولایت فقیه دل بسته است و مجاهدین دنبال نظام دموکراتیک اسلامی که رهبر مطلقه آن آقای رجوی است. این نوع افشاگری هم نشان از شکست رجوی و سعی در به قدرت رسیدن خودشان مطرح است نه حاکمیت و ولایت مردم.به همین خاطر است همچون حاکمیت فقها در سانسور شدید افراد خود هستند و هیچگونه گفتگوی بین گروهای دیگر را در این سالها تحمل نکردند.مردم ایران از گروهای دنبال قدرت گذر کرده اند و بدنبال رای و حکومت خودشان هستند نه اینکه دوباره آقا بالاسر برای خو اختیار کنند. به خیر شماها امیدی نیست شر مرسانید.

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. آقای گلسفیدی، احیانا منظورتان از این جمله:
   "این نوع افشاگری هم نشان از شکست رجوی و سعی در به قدرت رسیدن خودشان مطرح است نه حاکمیت و ولایت مردم."
   مطلب بنده نیست که؟ احیانا خیال نمی کنید که من مجاهد باشم!؟ اگر اینطور فکر کنید، باید بگویم که خیلی بیراهه رفته اید!

   حذف
 20. تف تو شرف نداشته‌ش! حالا شده واسه ما آزادی‌خواه!
  اون رژیم اگه روزی برگرده، اولین کسی که پاسخ‌گوی جنایاتِ این رژیم باید باشه همین نخست‌وزیر امام راحل هست، دعوای اینها خانوادگی‌ست و لاغیر. آزادی خواهی‌ که تمدنِ ایران رو به سخره می‌گیره، این همه جنایت در دورانِ نخست‌وزیریش اتفاق می‌فته و بعد از بیست سال احساس خطر می‌کنه و پا به میدون می‌زاره! تو بیست سال چه غلطی میکردی؟! روزی که داریوش و پروانه رو سلاخی می‌کردن، زبونت کجا بود؟!

  پاسخحذف
 21. ناشناس با اشاره به مصاحبه ی موسوی با تلویزیون اتریش در سال 67 می فرمایند: «نمیدانم هدف شما از انتشار این جور گزارشهای قدیمی خاک خورده چه می تونه باشه .این اعمال شاید نتیجه ودرسی باشد که ایرانی ها از دخالتهای آمریکا وانگلیس در کودتای 31 مرداد (دکتر مصدق)گرفتند.»
  جل الخالق؛ انگار ایشان چپه سوار خر شده باشند و سرشان رو به دم خر می باشد. بنابراین همچه چیز را چپه می بینند. اینجوری می شود که از خود نظریه در می کنند که سال 1367 قدیمی و خاک خورده است و کودتای سال 1320 تازه و امروزی؟

  پاسخحذف